Autologiczna fibryna bogatopłytkowa PRF

Fibryna bogatopłytkowa jest koncentratem płytek pozyskiwanym z krwi pacjenta. Zawiera czynniki przyśpieszające tworzenie się fibroblastów i osteoblastów, przyśpiesza proces gojenia – szczególnie głębokich ran!!!

Autologiczna fibryna uwalnia czynniki wzrostu, cytokiny. Po okresie zapalnym (do 4 dni) następuje etap proliferacji (2-22 dni) w trakcie, którego dochodzi do nabłonkowania, odkładania depozytów kolagenu, angiogenezy, tworzenia tkanki ziarninowej. Ostatnim etapem jest dojrzewanie i przebudowa kolagenu, trwająca 6-12 miesięcy.

Poszukiwanie nowych metod leczniczych opartych na wynikach biologii molekularnej pozwoliło na jej wykorzystanie w wielu dziedzinach medycyny.

Procedura zaopatrywania ran autologiczną fibryną wykonywana jest zazwyczaj podczas zabiegu zaopatrywania ran osoczem bogatopłytkowym w przypadku ran głębokich. Niezbędne jest pobranie krwi od pacjenta, z którego po odwirowaniu i przygotowaniach uzyskujemy materiał gotowy do podania. Procedura nie wymaga znieczulenia, jest zupełnie bezbolesna dla pacjenta, lecz niezbędne jest odpowiednie zaopatrzenie rany.

Dlaczego dodatkowo autologiczna fibryna w zabiegach z osoczem bogatopłytkowym?

W odróżnieniu od osocza bogatopłytkowego, autologiczna fibryna uwalnia cytokiny i czynniki wzrostu stopniowo przez ponad 7 dni, co jest jego ogromną przewagą i zdecydowanie wpływa na szybszą regenerację uszkodzonych tkanek.

Wykorzystanie naturalnych możliwości regeneracyjnych tkanek poprzez podanie autologicznej fibryny cechuje:

  • Brak możliwości wystąpienia reakcji alergicznej lub odrzucenia preparatu.
  • U pacjentów obciążonych ogólnie, najbezpieczniejszy sposób zapewnienia regeneracji i odroczenia ewentualnej interwencji chirurgicznej.
  • Podanie żelu bezpośrednio stymuluje gojenie się rany. Zawiera komórki i czynniki wzrostu z własnej krwi pobudzające tkanki do regeneracji.
  • Wysoka skuteczność terapii potwierdzona licznymi badaniami naukowymi.
  • Mechanizm efektywnej angiogenezy wpływa na szybką regenerację i przebudowę tkanki zabliźniającej.
  • Duże znaczenie ma praktycznie całkowity brak procesów infekcyjnych i zakażeń krzyżowych.